YanaYacht je klub jachtařů, kteří objevili nejen krásy, ale i výhody plavby po Středozemním moři. Namísto neustálých okružních jízd kolem ostrovů Chorvatska , provozu, který si nezadá s Václavákem, zoufalého hledání místa pro kotvení a také zhusta nehorázných cen za služby, jsme našli „Boží kout“ ve Šanělském městečku Sant Carles de la Rápita. Toto patnáctitisícové městečko leží v oblasti Katalánsko ( Costa Brava – Divoké pobřeží ), poblíž ústí řeky Ebro a v lůně velké a klidné zátoky úctyhodné rozlohy deset na dvacet námořních mil.

Jedinečná poloha umožňuje skvělou kombinaci zážitků od klidné plavby s rodinou a malými dětmi až po náročné plavby otevřeným mořem na Baleárské ostrovy, příbřežní plavby do Valencie ( Costa Azahar – Pobřeží pomerančového květu ) nebo opačným směrem do Barcelony. Všechna tato místa jsou vzdálená na den plavby (100 mil). Při delším pobytu lze plout až na Gibraltar, navštívit oblasti Dénia ( Costa Blanca ), Murcia ( Costa Cálida – Teplé pobřeží ), Andalúsie ( Costa de Alméria, Costa Tropical, Costa de Sol, Costa de la Luz). Sezona pro jachting je zde prakticky nepřetržitá, zimní jachting také stále více nabývá na oblibě ( období vánoc je příznačné klidným mořem a teplotami až 16°C ).

Poklidná hladina zálivu Sant Carles de la Rápita je jako stvořená pro kotvení s koupáním, pickniky nebo rybolovem. V zátoce je na kůlech postavena i rybářská restaurace s úvazy pro dingy. Ideální podmínky jsou zde pro zdokonalení techniky plachtění méně zkušených jachtařů nebo praktický výcvik zájemců o získání oprávnění kapitánů mořské plavby. Za kulinářskými požitky či na tržiště jiných městeček je možné se vydat příbřežní plavbou, maríny jsou v hustotě deset až 15 mil po celém jižním pobřeží Španělska. Ceny v sezoně za mooring s proudem a vodou nepřekračují 30,--EUR/noc (bez přenocování a připojení na proud obvykle zdarma).

Domovská Sant Carles Marina je dílem An MDL Mediterranean Network Marina a vše je zde prakticky nové. Mimo mooringů poskytuje Sant Carles Marina pohodlné a bezchybné zázemí. K dispozici jsou sprchy a toalety, pračky a sušičky prádla, bazén se sladkou vodou, knihovna a restaurace. V blízkosti je písčitá městská pláž obklopená palmovou promenádou. Ceny jsou zde mírné, lidé přívětiví, s angličtinou uspějete bez problémů, počasí přeje plavbě téměř po celý rok.

Pro přepravu do Sant Carles de la Rápita jsou ideální pravidelné letecké linky Praha Barcelona, doba letu je 2 hodiny. Z letiště Barcelona na místo je možné využít přepravu 6ti místným automobilem. K příjemnostem pobytu patří (nikde jinde neexistující) služba, kterou si lze objednat - nákup potravin s dodáním až do ledničky lodi před příjezdem do maríny.

U členů klubu YanaYacht lze nalézt nejen dovolenou na lodi, ale i pomoc pro majitele lodí, kteří uvažují o změně domovské maríny nebo potřebují technickou prohlídku lodi, také pro příznivce jachtingu, kteří mají zájem o získání oprávnění k vedení námořní jachty nebo chtějí jen bezstarostně plout s najatým kapitánem.